piątek, 15 stycznia 2016

Metody uczenia się - Introwertyk

   Jesteś introwertykiem?

   Jeśli tak, to do twoich mocnych stron można zaliczyć:

   - umiejętność koncentracji na konkretnym zadaniu

   - samodzielność

   - silna motywacja wewnętrzna

   - uporządkowanie oraz dobra organizacja

   - dokładność i pracowitość      

   W swojej pracy językowej powinieneś/powinnaś postawić więc na już wypracowane przez ciebie schematy, które są twoim motorem działania.
 


    Wskazówki:

     1. Zbuduj swój własny językowy świat
   
     Introwertycy są przede wszystkim twórcami. Co ważniejsze – są twórcami konsekwentnymi: obierają cel i ze wszystkich sił starają się go osiągnąć. Są uparci, samodzielni i ambitni. Wyznają zasadę „małych kroków” - dokładnie wykonują drobne zadania, które prowadzą do wielkich rezultatów. W zaciszu domowym, czyli tam gdzie najlepiej się czujesz – zbuduj więc swój świat, odkrywaj języki i związane z nimi kultury! Zgromadź sobie biblioteczkę książek językowych na odpowiednim dla siebie poziomie i podejmij fascynującą podróż. Nawet nie wiesz jak możesz poszerzyć słownictwo, ile fraz zapamiętać, jak udoskonalić wyczucie językowe. Wystarczy jedynie wziąć do ręki książkę, jedną po drugiej i … zbudować, jak z klocków, pomost do innego świata.
 

     2. Pisz pamiętnik lub opowiadania
    
    Pisanie pamiętnika to wspaniała przygoda w głąb siebie. Dlaczego więc nie połączyć jej z nauką? Dzięki takiej praktyce możesz bardzo szybko zacząć regularnie „obcować” z językiem. Przelewając myśli na papier, będziesz musiał/a rozbudować nie tylko swoje słownictwo oraz struktury, ale także sposób i styl wypowiedzi. Nie chcesz przecież, żeby twoje teksty były nudne? Jeśli lubisz pisać i masz tak zwane „lekkie pióro” to z pewnością olbrzymią frajdę sprawi ci pisanie wierszy czy opowiadań w języku, którego się uczysz. Zacznij od czegoś prostego, napisz chociażby jedno zdanie. Najtrudniej jest po prostu zacząć!

  
     Twoje sfery rozwoju, czyli co mógłbyś/mogłabyś ulepszyć:


     1. Dopuszczaj do siebie innych!

   Posłuchaj, nie zawsze musisz robić sam/a! Posłuchaj czasem opinii innych, poucz się razem z przyjaciółmi, porozmawiajcie po angielsku, zróbcie wspólnie ciekawy projekt. Zamykając się na innych tracisz z pola widzenia piękno różnorodności oraz innych perspektyw. Pamiętaj, że dobre pomysły nie zawsze przychodzą do nas w ciszy i samotności – czasem chaos, muzyka, rozmowy z innymi też mogą być inspirujące!

     2. Nie bój się mówić!
   

   No właśnie – jeśli wiecznie będziesz bał/a się mówić: ze strachu przed błędami, ośmieszeniem, wystąpieniem na forum innych to uwierz – naprawdę nigdy nie nabierzesz płynności i pewności siebie, nie załatwisz sprawy zagranicą, nie nawiążesz nowej fascynującej znajomości, nie zdobędziesz pracy marzeń! Pomyśl, jak wiele możesz stracić tylko przez sam strach związany z mówieniem. Nawet native speakerzy nie zwracają takiej uwagi na błędy językowe obcokrajowców, jak oni sami.
 

2 komentarze:

  1. Ciekawe podejście do tematu. Metod nauczania języka jest wszak wiele. Ważne, by konsekwentnie dążyć do celu.

    OdpowiedzUsuń