sobota, 27 lipca 2013

CHORWACJA/CROATIA – Holidays of a LifetimeWitam Was po przerwie! Mój lipcowy brak aktywności na blogu związany był z wakacyjnym wyjazdem. Od dziś nadrabiam zaległości i w krótkim artykule przedstawię Wam uroki Chorwacji oraz ciekawostki związane z językiem chorwackim.

Chorwacki/Croatian – false friends


Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że język polski i chorwacki są do siebie podobne. Podobieństwa te jednak są w wielu przypadkach mylne i mogą doprowadzić do nieporozumień komunikacyjnych.

polski
chorwacki
godzina
ura
rok
godina
termin
rok
rano
jutro
wcześnie
rano
prosto
pravo
prawo
desno
pan
gospodin
pani
gospoda

Krajobraz/Landscape


Najbardziej w krajobrazie Chorwacji urzekła mnie różnorodność. Przepiękne wybrzeże z plażami, skałami i palmami,  Adriatyk przepełniony klimatycznymi wysepkami, a po drugiej stronie potężne Góry Dynarskie. 


Kuchnia/Cuisine

Kuchnia śródziemnomorska to raj dla smakoszy ryb, oliwek, owoców morza oraz wina, które zakupić można w regionalnych winiarniach. To właśnie winnice oraz gaje oliwne są najczęściej uprawianą tutaj roślinnością. Ja na przykład zachwyciłam się taką oto sałatką:

Rozrywka/Entertainment

Chorwacja nie pozwoliła mi się nudzić! Kraj ten ma do zaoferowania turystom nie tylko plażowanie, kąpiele morskie i słoneczne oraz żeglowanie. Można tutaj podziwiać przepiękne szczyty górskie, jeziora i wodospady, w których woda jest niesamowicie przejrzysta. Chorwacja zapełni również czas miłośnikom zabytków i fotografii: antyczna i  średniowieczna zabudowa, wąskie uliczki, tajemnicze przejścia i przepiękna śródziemnomorska roślinność: drzewa oliwne, palmy i różnokolorowe drzewa kwiatowe. Cudo!

Słowniczek chorwacko-angielsko-polski/Croatian-English-Polish Glossary

Croatian
English
Polish
beach
plaża
more
sea
morze
palma
palm
palma
luka
harbour
port
boat
łódź
trajekt
ferry
prom
brod
ship
statek
to sunbathe
opalać się
plivati
to swim
pływać
jeziera
lakes
jeziora
vodopad
waterfall
wodospad
obala
coast
wybrzeże
riba
fish
ryba
masliny
olives
oliwki
vino
wine
wino
vinograd
vineyard
winnica
otok
island
wyspa


Chorwacja – gorąco polecam!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz