poniedziałek, 14 października 2013

Dzień Nauczyciela


Dzisiejszy artykuł powstał z chęci docenienia roli nauczyciela w społeczeństwie. Wydaje mi się, że jest to obecnie zawód wzbudzający wiele kontrowersji. Z jednej strony zazdrości się nauczycielom, a z drugiej nikt za nic by się z nauczycielami nie zamienił. Jak każda rola społeczna, rola nauczyciela niesie za sobą zarówno plusy, jak i minusy, wyzwania i trudności.


Kim jest nauczyciel?

Dydaktyk

Nauczyciel jest osobą, która przekazuje wiedzę oraz uczy umiejętności potrzebnych w życiu społecznym. Nauczyciel jak sama nazwa wskazuje naucza, kształtuje osobowość i wskazuje możliwości.

Wychowawca

Nauczyciel dba o wszechstronny rozwój człowieka nie tylko w sferze edukacji, ale także w sferze życia społecznego, życia relacji międzyludzkich; nauczyciel kształtuje właściwe postawy zachowania się w rożnych sytuacjach, uczy poszanowania dla tradycji, narodu, prawa, religii, ale także tolerancji na inność, wielokulturowość oraz życie w Europie.

Opiekun

Nauczyciel dba o bezpieczeństwo swoich uczniów oraz uczy jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Bezpieczeństwo może być tutaj rozumiane w szerokim kontekście: chodzi nie tylko o profilaktykę związaną z wypadkami, ale także o bezpieczeństwo psychiczne, dobre samopoczucie oraz zdrową atmosferę.

Mentor

Nauczyciel jest osobą, która prowadzi do celu, inspiruje, stymuluje i motywuje do kroczenia wybraną przez ucznia drogą. Jest partnerem ucznia, który obrał sobie jakiś cel w życiu i potrzebuje pomocy w jego realizacji. 

Autorytet

Nauczyciel jest punktem odniesienia ucznia, który dąży do zdobycia wiedzy i/lub umiejętności. Autorytet nauczyciela nie polega tu na jego bezwzględnej racji czy nieomylności, ale raczej na postawie pełnej inspiracji oraz siły jak wytrwać w swoim postanowieniu.

Są to tylko wybrane hasła, które składają się moim zdaniem na postać nauczyciela oraz rolę jaką pełni. Niektórzy się pewnie z nimi zgodzą, inni może nie. Dla mnie są jednak prawdziwe, a powyższymi kilkoma zdaniami chciałam złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom. Nauczyciele - bądźcie z siebie dumni! Jesteście wielcy!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz