sobota, 14 maja 2016

Metody uczenia się – Myśliciel

  Jesteś myślicielem?

  Twoich mocnych strony to:
- umiejętność logicznego myślenia
- zdolności analityczne
- umiejętność kojarzenia faktów
- dobra organizacja

   Jako myśliciel powinieneś/powinnaś korzystać ze swoich umiejętności logicznego myślenia oraz analizowania podczas nauki języka.

    Wskazówki:

    1. Myśl logicznie!

    To nie przypadek, że ścisłowcy dobrze radzą sobie z nauką języków obcych. Wydawać by się mogło, że językowcy są raczej humanistami. Jednakże nauka języka to również nauka schematów i struktur, to umiejętność tworzenia oraz wykorzystywania pewnych szablonów tematycznych czy struktur gramatycznych. Tworząc wypowiedź ustną lub pisemną warto użyć pewnych utartych sformułowań, które będą stanowić szkielet tejże wypowiedzi. Szkielet ten ubogacamy i każdorazowo modyfikujemy w zależności od tematu na jaki mamy się wypowiedzieć. Utarte szablony wykorzystujemy w nauce języka również podświadomie. Czytając książki po angielsku nie wiadomo kiedy zapamiętujemy pewne frazy, których może i nie do końca rozumiemy, ale wiemy w jakim kontekście powinny zostać użyte. Takimi frazami operujemy później w swoich własnych wypowiedziach.

     2. Szukaj powiązań!

    Umiesz analizować i kojarzyć. Wspaniale! Umiejętność ta jest bardzo pomocna w nauce języka. Dzięki niej potrafimy przyporządkować zwroty do kontekstów, czasy gramatyczne do odpowiednich sytuacji językowych, style wypowiedzi do odpowiedniego stopnia formalności.

    Twoje sfery rozwoju, czyli co mógłbyś/mogłabyś ulepszyć:

    1. Pozwól sobie na emocje!
  Nie tylko logiczne myślenia, ale i emocje są nieodłączną częścią nauki języka obcego. Bez emocjonalnego podejścia niemożliwe byłoby zainteresowanie się jakimś tematem. To do wyrażania myśli, poglądów i emocji potrzebny jest nam język. /emocje towarzyszą pracom projektowym oraz grupowym, bez nich niemożliwe byłyby konwersacje czy dyskusje. Emocje ubogacają więc naszą praktykę językową.

     2. Nie bój się odrobiny chaosu!
     Oglądałam jakiś czas temu jeden z filmików TED Talks Where good ideas come from? w wykonaniu Stevena Johnsona. Twierdził on, że kreatywność oraz najlepsze pomysły powstają nie w ciszy i skupieniu, ale z chaosu. Źródłem naszej kreatywności jest środowisko pełne różnorodności, energii i wciąż napływających inspiracji. Aby coś wypracować nie powinniśmy się zamykać w pokoju i czekać na spływającą na nas inspiracje, ale wyjść do ludzi i otworzyć się na bodźce.

1 komentarz:

  1. więcej metod efektywnej nauki znajdziecie na http://wiecejnizedu.pl/
    Zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń