niedziela, 14 grudnia 2014

Angielski zawodowy: architektura krajobrazu, ogrodnictwo, inżynieria środowiskaZ roku na rok coraz bardziej uświadamiam sobie jak ważne są specjalizacje. Język angielski ogólny jest oczywiście w dzisiejszych czasach koniecznością, ale to dopiero język specjalistyczny czy zawodowy stwarza uczniom więcej możliwości na rynku pracy oraz w przyszłej karierze zawodowej. Na czym się koncentrować w nauce języka zawodowego? Jak dopierać ćwiczenia, żeby były jak najbardziej praktyczne i efektywne? 

Oto kilka wskazówek:

  1)      Stwarzaj sobie listy tematyczne

Słownictwa, szczególnie specjalistycznego nie powinno uczyć się bez kontekstu. Przygotuj więc sobie zeszyt tematyczny podzielony na działy, np. typy ogrodów, narzędzia ogrodnicze, środowisko i ekologia, typy roślin, ukształtowanie krajobrazu. 

Oto przykładowe słownictwo - narzędzia ogrodnicze:

a pair of secateurs, a pair of pruning shears, a rake, patio furniture, a lawn mower, a hose, a spade, a pitch fork, a trimmer, a shredder, a pair of clippers, pots, a lamp, a watering can, seeds, a shed, leaves, weed killer, a trowel  2)      Angażuj się w dyskusje na zajęciach (pomysły dla nauczyciela, wskazówki dla ucznia)

Metoda komunikatywna, a w szczególności różnego rodzaju dyskusje w grupach poprawiają zdolności językowe uczniów. Podczas tego rodzaju ćwiczeń utrwalasz słownictwo, uczysz się kreatywnego wyrażania opinii, negocjacji, argumentowania, a także integrujesz się z grupą. 

Jak przygotować się do dyskusji?
- zgromadź pomysły do dyskusji, pomyśl jak możesz zareagować na argumenty innych
- wypunktuj słowa-klucze związane z tematem dyskusji
- użyj znanych ci fraz związanych z wyrażaniem opinii i/lub podawaniem argumentów

Tematy do dyskusji/prac grupowych:
- tworzenie projektu ogrodu
- konkurs ogrodów: opisy oryginalnych ogrodów
- debata: Jak zwiększyć ilość powierzchni zielonych w mieście?
- debata: Jak będą wyglądały ogrody przyszłości?
- debata: Jak wprowadzić więcej odnawialnych źródeł energii w życie?
- negocjacje: Być eko – argumenty za i przeciw

3) Korzystaj z bazy www.bbc.co.uk 

Czytaj teksty tematyczne, słuchaj audycji radiowych, które są związane z tematem środowiska (patrz: rubryka Science and Environment oraz Earth). Wypisuj ciekawe słowa i wyrażenia związane z twoim kierunkiem, próbuj zrozumieć nieznane słowa zgadując ich znaczenie z kontekstu i weryfikuj je ze słownikiem. Wiele tych samych kluczowych słów powtarza się w tekstach czy audycjach – pomoże ci to utrwalać wiedzę językową w sposób ciekawszy niż poprzez standardową naukę z podręcznikiem. 

Oto propozycje tekstów z www.bbc.co.uk:


Życzę przyjemnej nauki! Enjoy!

1 komentarz: