środa, 2 grudnia 2015

Metody uczenia się - Ekstrawertyk

Jesteś ekstrawertykiem?

  Wspaniale, zacznijmy zatem od określenia twoich mocnych stron. Są to zapewne:

- umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z ludźmi

- umiejętność pracy w grupie

- chęć uczestniczenia w dyskusjach, wydarzeniach, festiwalach

- pewność siebie

- elastyczność

- umiejętność „przełamywania barier” językowych (po prostu nie boisz się mówić!)



     Popatrz jak wiele osiągnąłeś/osiągnęłaś już jeśli chodzi o naukę języków obcych! Niech te umiejętności pchają cię naprzód! Ucząc się języka, staraj się bazować na tym co przychodzi ci z łatwością.  
  


   Wskazówki:

 
   1. Ucz się z innymi

 
     Kto powiedział, że najbardziej efektywna nauka to biurko, podręcznik i głucha cisza? Dla ciebie wymarzonym miejscem do nauki jest raczej przytulna kawiarenka, festiwal nauki, grupa projektowa czy koło zainteresowań. To właśnie w otoczeniu ludzi zyskujesz najwięcej – wszystkimi zmysłami „chwytasz” język, bezwiednie gromadzisz frazy w głowie i równie intuicyjnie ich potem używasz. Otaczający cię ludzie inspirują cię do działania, motywują do aktywności. Praca w grupie, zdanie projektowe, kręcenie filmiku po angielsku czy udział w językowej grupie teatralnej to aktywności dla ciebie.

 
   2. Baw się językiem





 
     Wyjedź z grupą przyjaciół na wycieczkę do obcego kraju i zwiedzaj z przewodnikiem po angielsku, weź udział w festiwalu lub konkursie językowym w szkole, wyjedź na obóz językowy w wakacje, zapisz się na koło językowe i działaj w organizacji szkolnej, zapisz się na kurs w szkole językowej, śpiewaj piosenki po angielsku (zorganizuj karaoke z przyjaciółmi), zaprzyjaźnij się z obcokrajowcem za pomocą mediów społecznościowych – masz masę możliwości!
 




   Twoje sfery rozwoju, czyli co mógłbyś/mogłabyś ulepszyć:



     1. Zwracaj uwagę na poprawność - mówiąc w języku obcym, postaraj się częściej zwracać uwagę na gramatykę: możesz np. przygotować sobie wypowiedź na kartce papieru i opowiedzieć sobie najważniejsze kwestie – w ten sposób bardziej skoncentrujesz się na swojej wypowiedzi ustnej (wypowiedź możesz przygotować z przyjacielem).



     2. Ucz się gramatyki i staraj się ją stosować w swoich wypowiedziach zarówno ustnych, jak i pisemnych. Jeśli z trudem przychodzi ci zapamiętanie skomplikowanych reguł – rysuj schematy, diagramy, osie czasu, zapisuj ciekawostki.


     Czy wiedziałeś/wiedziałaś, że tak naprawdę użycie przedimka a/an i the zależy od interpretacji?


     Could I have a coffee, please? - w znaczeniu a cup of coffee


     You can see the moon from the Earth, but a moon from Jupiter. - Jowisz ma kilka księżycy, dlatego nie wiemy, o który księżyc konkretnie chodzi.

     Czy wiedziałeś/wiedziałaś, że przecinek zmienia znaczenie zdania?


     All the patients who are women, are waiting for a doctor. - tylko ci pacjenci, którzy są kobietami czekają na lekarza


    All the patients, who are women, are waiting for a doctor. - wszyscy pacjenci są kobietami


   Gramatyka też może być ciekawa!


     3. Postaw na dokładność – jeśli skoncentrujesz się na jakimś zagadnieniu czy ćwiczeniu dużej, będziesz mieć okazję, aby się zainspirować oraz wykonać coś lepiej. Często ekstrawertycy myślą, że od razu znają poprawną odpowiedź i w związku z tym „wpadają” w pułapki językowe, zastawiane na uczniów podczas egzaminów. Pamiętaj, że „pośpiech jest złym doradcą”.






    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz