środa, 20 kwietnia 2016

Metody uczenia się – Organizator

   Jesteś organizatorem?

   Twoich mocnych strony to:
- umiejętności organizacyjne
- silna motywacja wewnętrzna
- umiejętność planowania oraz wcielania planów w życie
- systematyczność

    Wykorzystaj swoje mocne strony do nauki języka obcego.


     Wskazówki:

     1. Użyj swoich zdolności organizacyjnych!

     Nie potrafisz żyć bez kalendarza i notatnika? Planujesz wszystkie swoje codzienne czynności? Jesteś odpowiedzialny/a i systematyczny/a? Wykorzystaj swoje nawyki do nauki języka obcego. Organizuj sobie czas z językiem: rozpisuj kiedy będziesz słuchać BBC/CNN, kiedy czytać książkę, a kiedy rozmawiać z obcokrajowcami online. Zaplanuj typową naukę z podręcznikiem i słownikiem oraz tę bardziej ekscytującą – związaną z poznawaniem nowych ludzi i miejsc. Staraj się przeplatać ze sobą różne czynności tak, aby nie popaść w rutynę.

     2. Zorganizuj imprezę językową!

     Każdy uwielbia spotkania z przyjaciółmi – czujemy się wtedy swobodnie, spędzamy przyjemnie czas w towarzystwie ludzi, którzy nas znają. Jeśli lubisz organizować różne eventy zaproś do siebie przyjaciół, którzy również chcą się uczyć języka i zorganizuj imprezę językową. Zaplanuj formę nauki – czy będzie to wieczór filmów amerykańskich, potańcówka przy angielskiej herbacie czy też zabawa w studio nagrań waszych własnych wypowiedzi w języku obcym. Może nagracie razem teledysk, stworzycie filmik lub wywiad, napiszecie artykuł? Pomysłów jest mnóstwo. Pamiętaj, aby zadbać o szczegóły: rekwizyty, przekąski, itp. które dodadzą całemu przedsięwzięciu uroku.

      Twoje sfery rozwoju, czyli co mógłbyś/mogłabyś ulepszyć:

      1. Czasem trzeba postawić na spontaniczność

     Mimo, że twoje zdolności organizacyjne są w nauce języka niewątpliwym atutem, czasem dobrze jest wyrwać się z utartych schematów i przestać wszystko dogłębnie analizować. Nie musisz wszystkiego tak idealnie organizować. Aby zobrazować o co mi chodzi podam Ci przykład z własnego doświadczenia. Kiedyś rozmawiałam z obcokrajowcem na portalu www.interpals.net, aby nie wyjść z wprawy jeśli chodzi o moje zdolności językowe. Przypadkiem trafiłam na osobę, która okazała się interesować podobnymi rzeczami co ja. Potrafiliśmy długo rozmawiać o interesujących nas rzeczach. Po jakimś czasie zdałam sobie sprawę, że zaczynam wplatać ciekawe frazy, których ta osoba używała we wcześniejszych rozmowach. Były to frazy, których nie można nauczyć się w szkole, a jedynie w naturalnym środowisku językowym. Takich sytuacji nie da się zorganizować ni przewidzieć. Tutaj potrzebna jest spontaniczność oraz umiejętność chwytania nadarzających się okazji językowych.

2. Nie zamykaj się na nieprzewidziane
     
    Nauka to nie tylko zamknięta sala lekcyjna, tradycyjny podręcznik czy w kółko powtarzający się materiał. Uczyć można się wszędzie i na różne sposoby. Moją ulubioną metaforą nauki języka jest podróż. To w czasie podróży poszerzają się nasze horyzonty, odkrywamy rzeczy, o których nie raz nam się nie śniło. W podróży poznajesz ludzi o odmiennych poglądach, wywodzących się z różnych kultur. W podróży uczysz się języka w sposób naturalny wyłapując frazy oraz wyrażenia slangowe, których inaczej nie sposób się nauczyć. Nie zamykaj się zatem na nieprzewidziane. Nigdy nie wiesz, jaką sytuację językową spotkasz na swojej drodze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz