środa, 10 lutego 2016

Metody uczenia się – Typ Emocjonalny

   Jesteś typem emocjonalnym?
   
   Twoich mocnych strony to:
-  umiejętność wyrażania własnych opinii i uczuć
-  silna motywacja wewnętrzna
-  umiejętność utożsamiania się z różnymi perspektywami
-  empatia


  W swojej pracy językowej powinieneś/powinnaś posługuj się więc schematami, które są twoim motorem działania. 


   Wskazówki:

   1. Wyrażaj emocje

     Podobnie jak introwertycy, również i typy emocjonalne są wspaniałymi twórcami. Typ emocjonalny to artysta, który potrafi nie tylko wyrażać siebie, ale też innych. Tę umiejętność możesz doskonale wykorzystać w nauce języka. Zapisz się na zajęcia typu „drama” - jest to rodzaj szkolnego teatru językowego. Miejsce, w którym nie tylko będziesz miał/a możliwość wyrażania emocji, odgrywania różnych ról, ale przede wszystkim udoskonalenia swoich możliwości językowych!

   2. Pisz pamiętnik lub opowiadania

    Pisanie pamiętnika to wspaniała przygoda w głąb siebie. Dlaczego więc nie połączyć jej z nauką? Dzięki takiej praktyce możesz bardzo szybko zacząć regularnie „obcować” z językiem. Przelewając myśli na papier, będziesz musiał/a rozbudować nie tylko swoje słownictwo oraz struktury, ale także sposób i styl wypowiedzi. Nie chcesz przecież, żeby twoje teksty były nudne? Jeśli lubisz pisać i masz tak zwane „lekkie pióro” to z pewnością olbrzymią frajdę sprawi ci pisanie wierszy czy opowiadań w języku, którego się uczysz. Osoby emocjonalne potrafią się wczuć w sytuacje innych, potrafią przewidywać ludzkie reakcje, dlatego też są dobrymi obserwatorami i jeszcze lepszymi pisarzami;)

   Twoje sfery rozwoju, czyli co mógłbyś/mogłabyś ulepszyć:
  
   1. Oddzielaj fakty od opinii!
   Wskazówka ta dotyczy w szczególności zadań egzaminacyjnych na rozumienie ze słuchu oraz rozumienie tekstu pisanego. Osoby emocjonalne mogą w związku ze swoją rozbudowaną „sferą emocjonalną” nie odróżniać faktów od opinii. Dzieje się tak, gdyż emocjonalni mają zdolność rozumienia innych przez co niektóre poglądy innych mogą odbierać jako swoje. Pamiętaj więc o dystansowaniu się od czytanego/słuchanego tekstu. Dystans pozwoli ci na łatwiejsze odróżnienie nie tylko faktów od opinii, ale także prawd ogólnych od subiektywnych informacji zawartych w tekście/nagraniu.

   2. Pomyśl o organizacji!
     Osoby emocjonalne mogą mieć czasem problemy z organizacją. Emocjonalni są pełni energii, nowych pomysłów, chcą natychmiast wdrażać swoje pomysły. W tymże pewnego rodzaju chaosie mogą zapomnieć o ważnej roli dobrej organizacji, systematyczności, potrzebie wykonywania także i tych mniej fascynujących zadań, jakimi w nauce języka może być np. pamięciowa nauka słówek. Nauka języka to fascynująca podróż. Jednak aby taką podróż odbyć niezbędna jest wcześniejsze przygotowanie. Nauka języka to również nauka czasem może nudnawej gramatyki, reguł czy pamięciowe opanowanie pewnych części materiału. Dlatego też dobrym pomysłem jest przeplatanie nudniejszych i bardziej ekscytujących tematów językowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz