niedziela, 19 października 2014

Angielski i kreskówki



Kreskówki to jeden z lepszych sposobów na nauczenie dzieci i młodzież języka angielskiego. Jest to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym: dziecko uczy się akcentu, słownictwa oraz kultury danego kraju, a w tym samym czasie relaksuje się przy ulubionym filmie animowanym. Oczywiście nie wszystkie kreskówki są odpowiednie dla dzieci, musimy wybierać takie, w których nie ma przemocy i które niosą pozytywne przesłania moralne oraz uczą odpowiednich zachowań. 

Świat dziecka

Kreskówki są bliskie dzieciom, ich akcja rozgrywa się w świecie dziecięcej wyobraźni. Są to historie niezwykłych bohaterów, legendarnych stworów czy nierealnych postaci. Kreskówki czerpią z baśni, legend, mitologii czy elementów fantasy. Ich bohaterowie przeżywają niesamowite przygody, ratują świat, posiadają niezwykłe moce. Nic dziwnego, że są dla dzieci czymś ciekawym i przykuwającym uwagę. 

Kultura języka

Kreskówki, które mają miejsce w danym kręgu kulturowym w naturalny sposób pokazują typowe dla tego kręgu zachowania, normy społeczne, realia oraz humor. Są więc doskonałym źródłem informacji na temat danego kraju, którego język chcemy zgłębić. W kreskówce wszystkie niuanse kulturowe zostaną pokazane w sposób swobodny i naturalny. Humor nauczy nas mentalności mieszkańców danego kraju. 

Akcent

Jeśli chodzi o naukę wymowy obowiązuje zasada: „im wcześniej, tym lepiej”. To dzieci najlepiej uczą się danego akcentu. Spowodowane jest to ich elastycznymi jeszcze i podatnymi na formownie strunami głosowymi. Oczywiście należy mieć również na uwadze to, że pierwszego w kolejności powinniśmy uczyć języka ojczystego. To on ma być dla dziecka tym głównym i to do niego dziecko się powinno odnosić w nauce języka obcego. 

Naturalne użycie słów

Oglądając kreskówki w języku obcym młody człowiek pochłania olbrzymie ilości słówek. Rozumie słowa z kontekstu, analizuje zdarzenia na podstawie obrazów oraz gestów, kojarzy wyrażenia z konkretnymi sytuacjami. Nawet jeśli dziecko nie wie dokładnie co oznacza dane słowo (które wcześniej pojawiło się w kreskówce), to bardzo często potrafi podać przykład użycia danego słowa lub podaje znaczenie słowa w sposób opisowy, własnymi słowami. 

Nauka przez zabawę

Odpowiednie kreskówki są więc dobrym sposobem na zaszczepienie w dziecku chęci do nauki języka obcego. Oglądając bajki, dziecko samo będzie chciało uczyć się słówek czy wyrażeń, będzie pytało o znaczenia słów usłyszanych w telewizji, będzie się interesowało językiem. A o to nam przecież chodzi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz