czwartek, 26 września 2013

Europejski Dzień Języków




Od 2001 roku dzień 26 września jest obchodzony jako Europejski Dzień Języków. Kojarzy się on z wielojęzycznością i wielokulturowością. Każdy język to inny kraj, inna narodowość, inne zwyczaje, inna podróż. Podróż ta rozumiana być może nie tylko jako wyjazd do innego kraju, ale także jako poszukiwanie skarbu, którym jest umiejętność myślenia w języku obcym. 



Język jako podróż

Początek nauki języka jest jak podróż w nieznane. Nie wiesz co napotkasz po drodze, jakie rozwiązania gramatyczne, jakie konstrukcje czy frazy. Czy będą trudne czy łatwe do opanowania? Pewną rzeczą jest natomiast to, że jeśli codziennie będziesz się posuwał o parę kroków naprzód, to dojdziesz wreszcie do celu. W nauce języka ważna jest systematyczność, codzienny kontakt z językiem w różnej postaci. Uczyć się bowiem można nie tylko z książek. 




Język jako sposób myślenia

Ucząc się języka musisz wyzbyć się uprzedzeń i tzw. „prawd ogólnych”. To co zostało przyjęte za pewnik w naszym społeczeństwie, niekoniecznie musi być prawdą w obcym kraju. Bądź więc otwarty/a na nowe perspektywy, szanuj inne sposoby myślenia. Pisałam już o tym aspekcie w jednym z moich wcześniejszych artykułów. Zajrzyj: Myślenie bez języka – możliwe? Thinking without a language – possibile? 

 



Język jako kultura

Kultura, zwyczaje, tradycje, zabytki, dzieła sztuki. Wszystko to związane jest z językiem. W języku odzwierciedlają się przekonania; w języku znajdziemy też akcenty historyczne (w języku angielskim: as dead as a dodo, w języku polskim: wyszedł jak Zabłocki na mydle). W trakcie nauki języka poznajemy nie tylko słownictwo i gramatykę, ale także elementy kultury, historii i literatury danego kraju.


Język jako sposób bycia

Mimo, że istnieje wiele stereotypów na temat typowych cech przedstawicieli różnych narodowości i nie należy niczego uogólniać, to jednak można zauważyć pewne cechy wspólne Anglikom, Amerykanom, Hiszpanom czy Francuzom. To prawda – wszystko zależy od cech charakteru danego człowieka, ale czy nie zauważyłeś/aś, że większość Amerykanów ma „luźne” podejście do życia, a Włosi są bardzo głośni i energiczni?

Języki dają wiele możliwości, otwierają nowe drzwi, poszerzają horyzonty. Czy masz ochotę na językową podróż w nieznane?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz