czwartek, 1 sierpnia 2013

Po co nam certyfikaty? Cambridge Exams



W dzisiejszych czasach niby każdy umie angielski, coraz częściej uczymy się dwóch lub trzech języków obcych. Po co nam certyfikat z języka, którego znajomość jest już normą? Dla pracodawcy nie wszystko musi być oczywiste. Znajomość nie tylko języka obcego, ale także każdej umiejętności musi być dziś potwierdzona na papierze. Takie są wymogi coraz bardziej konkurencyjnego rynku pracy.

W niniejszym artykule chciałabym się skoncentrować na egzaminach Cambridge: First Certificate in English (FCE), Certificate of Advanced English (CAE) oraz Certificate of Proficiency in English (CPE).


FCE

Jest to certyfikt ogólnej znajomości języka angielskiego na poziomie zaawansowanym (upper-intermediate). Wskazuje, ze osoba, która go posiada rozumie język oraz potrafi porozumiewać się w języku angielskim w sytuacjach życia codziennego (praca, studia). Egzamin ten przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich oraz studentów pierwszych lat, a także osoby będące na poziomie upper-intermediate (B2).

CAE

Certyfikat biegłej znajomości języka angielskiego na poziomie C1. Potwierdza wysokie umiejętności językowe i jest akceptowany przez większość instytucji edukacyjnych, biznesowych oraz rządowych na całym świecie. Otwiera furtki uniwersytetów oraz miejsc pracy w krajach anglojęzycznych. Pozwala wypowiadać się na różnorodne tematy. Przeznaczony zwykle dla studentów, osób pracujących oraz osób będących na poziomie C1 zaawansowania językowego.

CPE

Certyfikat biegłej znajomości języka angielskiego na poziomie C2 (poziom niemal równy native speakerowi). Potwierdza umiejętności językowe na najwyższym poziomie, jest akceptowany przez szereg instytucji na całym świecie. Pozwala wypowiadać się na różnorodne tematy, także te bardziej specjalistyczne. Przeznaczony dla osób będących na poziomie C2 zaawansowania językowego (odpowiadającego magistrowi filologii angielskiej).


Jak zdobyć certyfikat?

Krok 1 – Przygotuj się do egzaminu nie tylko merytorycznie (kurs językowy przygotowujący do konkretnego egzaminu, korepetycje, nauka samodzielna), ale także technicznie (znajomość formy egzaminu oraz typów zadań). Pomocne mogą okazać się strony internetowe:


oraz wiele innych stron oferujących przykładowe testy oraz wskazówki:


Zwróć uwagę na to, z jakich książek przygotowujesz się do egzaminu (Internet nie wystarczy!). Zaopatrz się w podręcznik przygotowujący do konkretnego egzaminu (jest ich wiele na rynku, wybierz taki, który najbardziej Ci odpowiada pod względem ułożenia zadań, rodzaju wskazówek egzaminacyjnych, zdjęć i przejrzystości), a także w zestaw przykładowych testów (swoje umiejętności warto sprawdzać w praktyce, gdyż nauka „podręcznikowa” różni się od tej „testowej”.

Krok 2 – Znajdź centrum egzaminacyjne Cambridge ESOL położone najbliżej Twojego miejsca zamieszkania oraz skontaktuj się z nim.

Krok 3 – Wybierz najbardziej Ci odpowiadający termin oraz formę egzaminu. Egzaminy odbywają się w ciągu roku zazwyczaj w sesji letniej i zimowej. Pisemne części egzaminu można zdawać w formie tradycyjnej (na papierze) bądź komputerowej.

Krok 4 – Zarejestruj się na egzamin (na stronie centrum egzaminującego) oraz wpłać opłatę egzaminacyjną (około 500 zł).

Krok 5 – Idź na egzamin w dobrym humorze, zdaj na jak najwyższą ocenę i zdobądź certyfikat! I’m keeping my fingers crossed for you :) 


Z czego składa się egzamin?

Każdy z egzaminów FCE, CAE czy CPE składa się z następujących części:

1.      Reading – cztery części/typy zadań (pytania na rozumienie tekstu, dopasowywanie akapitów do luk znajdujących się w tekście, dopasowywanie osób do pytań znajdujących się obok tekstu). Trwa 75 minut.

2.      Writing – dwie części/typy zadań (list, esej, raport, artykuł). Trwa 90 minut.

3.      Listening – cztery części/typy zadań (pytania wielokrotnego wyboru, tekst z lukami, dopasowywanie). Trwa 40 minut.

4.      Use of English – pięć części/typów zadań (pytania wielokrotnego wyboru, tekst z lukami, słowotwórstwo, transformacje, wyszukiwanie błędów). Trwa godzinę.

5.      Speaking – cztery części/typy zadań (część ta przeprowadzana jest z partnerem, z którym dyskutuje się na temat obrazków i problemów/tematów, trwa 15 minut).

Jak przygotować się do egzaminu?

Kurs czy nauka samodzielna?

To już zależy od Ciebie, od Twojej determinacji, charakteru oraz dotychczasowych umiejętności językowych. Zapisanie się na kurs wymaga systematycznej pracy, dostosowania się do terminów spotkań, wiąże się z podążaniem ścieżką wyznaczoną przez lektora. Zajęcia w szkole językowej dają dużo możliwości takich jak: korzystanie z bazy dydaktycznej szkoły, pomoce multimedialne, gotowe materiały egzaminacyjne, obecność innych kursantów, a tym samym możliwość czerpania od innych.

Jaka szkoła językowa?

Na pewno taka, która oferuje kursy przygotowujące do egzaminów Cambridge, posiadająca akredytacje oraz współpracująca z innymi instytucjami czy nawet centrum egzaminacyjnym ESOL. Zwróć uwagę na specjalizację szkoły: czy szkołą stawia na dzieci czy dorosłych? czy jej atutem są kursy komunikatywne czy przygotowujące do konkretnych certyfikatów? czy jest to szkoła z dojazdem do ucznia czy stacjonarna z obszerną bazą materiałów na miejscu?

Wybierasz naukę samodzielną?

Musisz być jeszcze bardziej systematyczny/a niż uczęszczając na kurs. Wybór odpowiedniego podręcznika, wyszukiwanie testów, zaangażowanie się w czytanie artykułów poświęconych egzaminowi wymaga od Ciebie pewnej wiedzy na temat języka angielskiego oraz egzaminów Cambridge w ogóle. Naukę samodzielną powinny wybrać osoby, które najlepiej uczą się indywidualnie, które nie lubią „czekać na pozostałych” oraz te, które wiedzą czego tak naprawdę chcą.

Podaję Ci parę pomocnych linków:





Życzę Ci udanej drogi do sukcesu! POWODZENIA!



Źródła: Podczas pisania artykułu posługiwałam się znajdującymi się w tekście stronami internetowymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz