niedziela, 18 sierpnia 2013

Językowy plan dnia na koniec lata



Wakacje, urlop lub chociażby weekend można doskonale wykorzystać na naukę języka. Hej, zaraz nie tak szybko! Nie zniechęcaj się – wcale nie chcę, żebyś przemęczał/a się w te ostatnie wolne dni. Mam tutaj dla Ciebie kilka propozycji na przyjemny relaks z angielskim (lub innym językiem obcym). Popatrz na ten oto językowy plan dnia.


Językowy aerobic

Na youtube znajduje się wiele filmików, które możesz wykorzystać w porannej gimnastyce po angielsku. Wybierz takie ćwiczenia, które są dla Ciebie najodpowiedniejsze i które naładują Cię energią na cały dzień. Na początek proponuję Cardio Challenge prowadzone przez Mel B:

Jest to propozycja ćwiczeń rozgrzewających wraz ze słówkami – angielskimi nazwami ćwiczeń. Mimo, że podczas aerobicu można nauczyć się niewiele, to jednak warto w każdej sytuacji dnia codziennego „osłuchiwać” się języka.

Konwersacje przy śniadaniu/kawie

Jeśli tylko, ktoś z Twojej rodziny mówi po angielsku wykorzystaj to! Rozmawiajcie jak najczęściej  w języku obcym – niech konwersacje te wejdą Wam w nawyk. Dzięki temu po jakimś czasie nauczysz się myśleć w innym języku, będziesz automatycznie używał/a struktur i fraz. Wspólne śniadanie „po angielsku” to tylko jeden z rytuałów, które polecam. Rozmawiać można przy każdej okazji: telefonując do przyjaciółki, podczas obiadu ze znajomymi czy popołudniowej kawy.


 
 
Relaks z książką

Mój ulubiony sposób na poprawę umiejętności mówienia (tak, mówienia!) oraz wzbogacenie słownictwa. Czytając książkę przenosisz się w inny świat – daje Ci to możliwość rozbudzenia wyobraźni, a przy okazji myślenia w języku obcym. Książka zabiera Cię w podróż nie tylko do innej epoki czy krainy – zabiera Cię też w podróż językową. Mimo, że możesz z początku nie wierzyć w sens czytania, zanim się obejrzysz – będziesz płynniej i pewniej mówił/a po angielsku! Zaczniesz używać słów, fraz i struktur, których może nawet nie będziesz stuprocentowo rozumiał/a, ale będziesz po prostu wiedział/a, że można ich użyć w tym właśnie kontekście.

Film lub program telewizyjny

Tak, obejrzyj film bez dubbingu, posłuchaj wiadomości na BBC lub CNN, poczytaj gazetę lub po prostu włącz radio. Codzienność daje Ci wiele możliwości spotkań z angielskim. Podczas spotkań tych połącz przyjemne z pożytecznym – dowiedz się, co dzieje się na świecie, zrelaksuj przy ulubionym magazynie lub zaabsorbuj ciekawym programem w TV. Polecam TED Talks (youtube). Wszystko to możesz robić „po angielsku” i tym samym otaczać się językiem w każdej możliwej sytuacji.


Pisz pamiętnik!

Nie, to nie tylko dla nastolatek. Zacznij pisać, pisać, pisać. Przelej swoje myśli na papier. Pisz – cokolwiek! Pamiętnik, opowiadanie, maile, nawet plany zawodowe w kalendarzu czy listy zakupów. Pozwól, żeby płynność językowa sama zaczęła w Tobie działać. Gromadź wszelkie bodźce, które potem ułatwią Ci komunikację w języku obcym. Otwórz tym samym nowy świat, poznaj lepiej siebie. 



Wyjdź do ludzi!

Już wcześniej pisałam o portalu www.interpals.net. Możesz tu poznać ciekawych ludzi, pasjonatów językowych, native speakerów, możesz zaproponować wymianę językową, np. „polski za angielski”, wymieniać się mailami i wspaniale się przy tym bawić. Zacznij szukać znajomych przez Skype – jest to świetne narzędzie do rozmów szczególnie z native speakerami. Dzięki niemu szybciej nabierzesz odpowiedniego akcentu oraz nauczysz slangu.

„Przełącz się” na angielski!

Jak? Jest wiele sposobów:

      - załóż zeszyt do słówek i zapisuj je tam tematycznie, najlepiej ze zdaniami przykładowymi 
         - zmień język w telefonie i na komputerze
        - rób notatki po angielsku
    - organizuj sobie „dni językowe” – podczas których będziesz robić wiele rzeczy „po angielsku”

Ktoś ma jeszcze jakieś pomysły na spędzenie „językowego” dnia?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz