niedziela, 26 maja 2013

Motywacja do nauki języków: Why learning? Motivation



W swoim życiu mamy wiele planów: wiele rzeczy chcielibyśmy zrobić, wiele miejsc odwiedzić, wiele rzeczy się nauczyć. Problem w tym, że praca zajmuje nam większość czasu, dlatego też trudno zmobilizować się do czegoś konstruktywnego w czasie wolnym. Jeszcze większy problem pojawia się wtedy, gdy droga do naszego celu wyznaczana jest poprzez systematyczną pracę nad sobą.
Jak zmotywować się do nabycia nowej kwalifikacji, do nauki języka obcego czy zaangażowania się w jakieś nowe działanie? Jak znaleźć siły, gdy osoba, która patrzy na Ciebie z lustra jest zapracowana i zmęczona życiem? 

 

1.  Zastanów się, czego tak naprawdę chcesz – określ swój cel!
Każdy początek wymaga określenia celu. Jeśli od jakiegoś czasu myślisz o rozpoczęciu aktywności, zajęcia, nauce czegoś nowego z pewnością oznacza to, że jest to w jakiś sposób dla Ciebie ważne. Zastanów się więc jaki jest cel Twojego zaangażowania w np. naukę języka obcego. Czy jest to chęć podwyższenia kwalifikacji zawodowych? Czy jest to, być może chęć samorozwoju, rozpoczęcia nowego hobby czy sposób na relaks? Zastanowienie się nad sensem działania jest istotne, gdyż sens ten jest siłą napędową, która na co dzień pobudza Cię do działania. Ja na przykład chciałabym nauczyć się nowego języka, aby stać się bardziej atrakcyjna na rynku pracy. Cel ten mobilizuje mnie do określenia sposobu realizacji mojego zamierzenia. Zawsze jest kilka opcji: mogę iść na studia, mogę zapisać się na kurs językowy, mogę też zebrać materiały i uczyć się sama w domu. Dobór sposobu realizacji celu zależy od Ciebie, od Twojej determinacji. 


2. Określ cele szczegółowe! 
Jeśli wiesz już co jest Twoim celem głównym, dlaczego właściwie chcesz uczyć się nowego języka, kolejnym krokiem działania jest określenie celów szczegółowych, które pomogą Ci zastosować swoje pragnienia w praktyce – Twoje myśli zostaną przekształcone w konkretne działania. Jeśli na przykład zamierzasz udać się w zagraniczną podróż Twoimi celami szczegółowymi może być nauczenie się podstawowych zwrotów tematycznych związanych z:
- rezerwacją biletów lotniczych, noclegów
- przebywaniem na lotnisku, dworcu kolejowym
- kupowaniem produktów (sklepy)
- załatwianiem formalności (urzędy)
- rozrywką (kino, teatr, muzeum, park rozrywki, kawiarnia, restauracja)

oraz konstrukcji gramatycznych dotyczących:
- proszenia o informacje
- udzielania informacji
- wyrażania opinii i sugestii
- wyrażania skarg i składaniem reklamacji
- negocjowania
- opisywania osób, miejsc, sytuacji.
  
3. Zaplanuj swój czas!
Języka nie można nauczyć się szybko i pobieżnie. Nabywanie umiejętności językowych wymaga czasu i systematyczności, dlatego też, aby zrealizować swoje plany musisz jak najczęściej obcować z językiem. Osobom niezdeterminowanym i mniej zorganizowanym polecam kurs językowy – zajęcia, za które zapłacimy na pewno nas zmotywują do uczestnictwa. Bardziej elastyczną formą nauki są korepetycje bądź nauka samodzielna. Ta ostatnia jednak wymaga wiele samozaparcia, co nie znaczy, że sukces nie jest możliwy! Kilka porad dotyczących skutecznego uczenia się znajdziesz w moim artykule: Jak efektywnie uczyć się języków obcych – część I.

A teraz MOTYWACJA: spróbuj przetłumaczyć ten artykuł na język angielski! W celu sprawdzenia możesz posłużyć się poniższą wersją.



Why learning? Motivation
  
1. Think of what you really want – your aim!
 Whatever you take up it requires defining the aim of your proceedings. If you think about taking up some activity or learning something new, it for sure means that this is something vital for you. Why would you like to engage yourself in, for instance, studying a new foreign language? Would you like to raise your qualifications? Would you like to improve your skills,  start a new hobby or find a way to relax? It is a good idea to take the aim of your proceedings into account as it can drive your activity on a daily basis. As far as I am concerned, I would like to learn a new language to be a more attractive employee. This motivates me to realize my intention. There are always several options: you can study the language, you can sign up for a language course or you can collect the material and learn on your own. You have to choose your own way of reaching your aim. It depends on your determination. 
  

2. Think about the details!
After determining your aim you are to think about the details of your undertaking. Those details are to help you from the practical side – your wishes are to be transformed into specific activities. If you, for example, intend to go abroad, your detailed aims may be to learn basic phrases connected with:
- ticket bookings and accommodation
- communication at the airport/railway station
- buying things (shops)
- making arrangements (offices)
- entertainment (cinema, theatre, museum, amusement park, café, restaurant)
- asking for information
- giving information
- expressing opinions and suggestions
- expressing complaints
- negotiation
- describing people, places and situations. 

3. Plan your time!
Forget about learning a language in a quick and cursory way. Acquiring language skills requires time and systematic work. In order to realize your plans you have to study as much as possible. For those who are less determined and not so well-organized a language course will be a solution – classes we pay for will be more motivating. For those who prefer more flexible way of studying private lessons or learning on one’s own will be a better option. The latter requires, however, a lot of perseverance but it does not mean that it is impossible to succeed. You will find more tips in the article: Jak efektywnie uczyć się języków obcych - część I. 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz