piątek, 3 maja 2013

Jak efektywnie uczyć się języków obcych? – część IIUczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych to osoby, które zwykle nie mają konkretnych planów na przyszłość. Być może część z nich ma swoje zainteresowania, które wiąże z przyszłą pracą zawodową lub rodziców, którzy potrafią skierować ich na właściwe tory. Większa część nastolatków, szczególnie osoby w okresie buntu związanego z dojrzewaniem, nie myśli o przyszłości, żyje chwilą. Jako rodzice możemy pomóc swoim pociechom wybrać odpowiednią drogę zawodową lub przynajmniej wskazać odpowiedni kierunek. Jak pomóc nastolatkowi w wyborze przyszłego kierunku studiów i kariery zawodowej? Jak przekonać go/ją o potrzebie uczenia się języków obcych? 


Oto kilka prostych rad, dzięki którym pomożesz nastolatkowi szybciej i efektywniej uczyć się języków obcych (nie tylko języków, ale i innych przedmiotów potrzebnych w ich przyszłej karierze zawodowej):

1.      Pomóż znaleźć cel!

Najlepszym sposobem na przekonanie zawziętego nastolatka do nauki jest rozmowa z nim/nią o jego/jej zainteresowaniach. Zainteresuj się więc światem swojego syna/córki, jego/jej pasjami. Zapytaj co chciałby/chciałaby robić w przyszłości. W czasie tej rozmowy postaraj się odpowiedzieć sobie na pytanie: czy zainteresowania mojego córki/syna mogą pomóc w wyborze jej/jego przyszłej pracy? Jeśli tak – mamy problem z głowy: wystarczy, że udowodnisz dziecku, że poprzez naukę może spełnić swoje marzenia o przyszłym życiu. Jeśli Twoje dziecko chce zostać lekarzem, prawnikiem, informatykiem, ekonomistą czy językowcem namów go na zwrócenie większej uwagi na przedmioty powiązane z zawodem, który chciałby/chciałaby wykonywać. Dobrym pomysłem jest także zachęcenie dziecka do nauki języka obcego z elementami słownictwa specjalistycznego. Jeśli Twoje dziecko marzy o pracy informatyka zachęć go do nauki matematyki, informatyki oraz języka angielskiego technicznego. Przyszły lekarz natomiast powinien skoncentrować się na przedmiotach ścisłych oraz języku obcym medycznym, przyszły prawnik – na nauce przedmiotów humanistycznych oraz języka angielskiego prawniczego; językowca natomiast zachęć do nauki dwóch lub w miarę zdolności dziecka nawet trzech języków obcych naraz. 2.       Ucz systematyczności!

Przypominaj dziecku, że języka najlepiej uczyć się systematycznie. Codzienne powtarzanie słówek czy zwrotów, któremu nastolatek poświęci zaledwie 15 minut da niesamowite efekty! Dobrym pomysłem jest uczenie się słówek tematycznych oraz wyrażeń w kontekstach sytuacyjnych. Materiał należy powtarzać codziennie przez 15 minut przed snem. Przekonaj dziecko, że zachowanie codziennego 15-minutowego „spotkania” z angielskim czy innym językiem ułatwi mu przyswojenie nawet najbardziej skomplikowanego materiału gramatycznego oraz trudnych do zapamiętania słówek.

3.      Zaprojektuj „świat językowy” w pokoju nastolatka!

Ponieważ nauka języka jest często nauką pamięciową dobrym pomysłem będzie otoczenie nastolatka językiem w jego własnym pokoju, stworzenie mu swoistego „świata językowego”. Dobór metod nauki powinien być uzależniony od tego czy młody człowiek jest wzrokowcem, słuchowcem czy kinestetykiem. Jeśli nastolatek jest wzrokowcem potrzebuje bodźców wizualnych takich jak plakaty ze wskazówkami językowymi, kolorowe karteczki ze słówkami, „mapy myśli”, rysunki skojarzeniowe. Słuchowiec najlepiej będzie się czuł słuchając piosenek angielskich, nagrywając swoje wypowiedzi na dyktafon lub ucząc się na głos. Kinestetyk natomiast zapamiętuje poprzez ruch – zachęcaj go więc do „spacerów po pokoju” lub wykonywania ćwiczeń ruchowych podczas nauki słówek.
4.      Zachęć do poznania obcokrajowca!

Świat wirtualny odgrywa olbrzymią rolę w życiu współczesnych nastolatków. Będąc rodzicami zwykle denerwuje nas to, że nasze dziecko spędza zbyt dużo czasu przed komputerem, zastanawiamy się czy nie przegląda nieodpowiednich stron lub nie rozmawia z nieodpowiednimi ludźmi. Internet może jednak okazać się też narzędziem korzystnie wpływającym na edukację naszego dziecka: daje możliwość poznania nowych ludzi, prowadzenia rozmów w obcych językach oraz poszerzenia horyzontów o kwestie związane z kulturoznawstwem. Obcokrajowców najlepiej poznawać korzystając ze sprawdzonych stron edukacyjnych lub z wcześniej zdobytych kontaktów (np. ze szkolnych wymian międzynarodowych).  
 
5.      Relaks z angielskim!

Z moich nauczycielskich obserwacji wynika, że uczniowie grający w gry komputerowe oraz oglądający TV mają lepszy akcent niż pozostali. Paradoks? Gry komputerowe są zwykle po angielsku – dzieciaki wchłaniają więc słownictwo jak gąbka. Amerykańskie kreskówki czy filmy bez dubbingu pomagają natomiast w wypracowaniu odpowiedniego akcentu. Wniosek – filmy, muzyka, gry mogą pozytywnie wpłynąć na wykształcenie naszego dziecka, musimy tylko właściwie pokierować tym procesem. 


Something to relax: 
Relax, take it easy


Powyżej znajduje się tylko kilka z użytecznych wskazówek, które mogą pomóc młodemu człowiekowi w nauce języka, a rodzicowi zachęcić nastolatka do tej nauki.

1 komentarz: