piątek, 12 września 2014

Professional English/Angielski zawodowy



Czy każdy zna dzisiaj angielski? Gdyby przeprowadzić tego typu badania, dowiedzielibyśmy się zapewne, że większość w szczególności młodych Polaków umie posługiwać się tym językiem. Pytanie tylko w jakim stopniu i w jakiej tematyce? Podstawą nauczania w szkołach jest język angielski ogólny – General English, ale tak naprawdę dopiero wtedy jesteśmy specjalistami w danej dziedzinie, kiedy umiemy posługiwać się językiem specjalistycznym dostosowanym do naszego zawodu lub branży. 


Problemem może być to, że mało jest na rynku pozycji książkowych do nauki Professional English, a te, które istnieją, występują tylko na niektórych poziomach zaawansowania. Wyjątkiem jest tutaj Business English; kurs ten jest bardzo popularny i w związku z tym nie ma problemu z doborem odpowiedniej książki. 

Kolejną trudność w nauce sprawiają słowniki, a właściwie ich wysokie ceny. Słowników branżowych, w przeciwieństwie do podręczników nie brakuje, ale za to nie każdy z nas może sobie na nie pozwolić. Poza tym jak tu się uczyć mając sam tylko słownik do dyspozycji?
Uważam, że powinno się popularyzować naukę języka angielskiego zawodowego, stwarzać nowe pozycje podręcznikowe oraz multimedialne i w ten sposób zachęcać do językowego rozwoju w konkretnej dziedzinie. 

Jak zatem wobec powyższych trudności pomóc sobie w nauce języka zawodowego? Oto kilka wskazówek:

  1.      Czytaj prasę branżową. 

Najlepiej po angielsku. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego czasopisma – szukaj w Internecie. Czytaj również w języku polskim – poszerzy to Twój zasób branżowego słownictwa i w związku z  tym łatwiej Ci będzie wyszukać konkretne zagadnienie w Internecie. Szukaj wykresów, ilustracji i opisów na stronach anglojęzycznych i porównuj je z polskimi odpowiednikami, posługuj się wyszukiwarką google.co.uk. 

  2.      Czytaj książki tematyczne. 

Tak, nie tylko prasa, ale i książki. Prasa poszerza słownictwo, ale to książki uczą Cię myślenia w danym języku. W jakiej tematyce chciałabyś/chciałbyś się rozwijać? Szukaj książek o interesującej Cię tematyce, obok podręcznika do ekonomii czy marketingu czytaj też jego angielską wersję. Chociażby fragmentami. 

  3.      BBC, CNN.

Dzięki powyższym stacjom radiowym polepszysz nie tylko swój akcent (typowy brytyjski i typowy amerykański), ale także będziesz wręcz otaczać się językiem. Jeśli zaczynasz, spróbuj się koncentrować na tym, czego słuchasz, notuj (ale tylko!) najważniejsze zwroty i sprawdzaj je w słowniku. Oczywiście tak, aby nie zakłócić procesu słuchania. Później możesz pozwolić sobie na słuchanie audycji podczas wykonywania innej czynności – gwarantuję Ci, że ani się obejrzysz, a będziesz rozumiał/a coraz więcej i więcej.
Staraj się wybierać audycje tematyczne, a nie tylko wiadomości. To właśnie te pierwsze pozwolą Ci wzbogacić swój Professional English. 

  4.      Social media.

Żyjemy w czasach popularności social media, dlaczego więc nie skorzystać z nich w nauce języka? Znajdź sobie partnera językowego – poznaj go, rozmawiaj, wymieniaj się doświadczeniami. Nie muszą to być typowe lekcje lub wymiana językowa – zaprzyjaźnij się, bo dopiero wtedy będziesz rozmawiać o wszystkim i „na luzie”. 

  5.      Notuj.

Uczysz się? Studiujesz? Przygotowując się do zajęć zwracaj uwagę na kluczowe pojęcia branżowe. Notuj je w specjalnie do tego przygotowanym zeszycie, a potem szperaj w Internecie. Może znajdziesz ciekawe słowniki tematyczne? A jeśli nie, to chociaż wyszukuj teksty, ilustracje, diagramy, które pomogą Ci przetłumaczyć te słowa na angielski. 

  6.      Słuchaj, nagrywaj. 

Nagrywaj siebie samego/siebie samą na dyktafon i porównuj własny akcent ze słownikiem. Słuchaj dialogów i konwersacji na odtwarzaczu mp3 podczas jazdy samochodem lub tramwajem. Wykorzystuj każdą wolną chwilę na obcowanie z językiem. 

  7.      Pytaj specjalistów. 

Rozmawiaj z ekspertami branżowymi podczas praktyk lub w miejscu pracy. Zapoznaj się ze stanowiskiem pracy, pytaj o szczegóły, stwórz sobie własny warsztat pracy i na jego podstawie zobacz jakie językowe kompetencje powinieneś/powinnaś jeszcze uzyskać.

2 komentarze:

  1. Pani Aneto naprawdę świetny artykuł!!!
    Prosimy o wiecej;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za miłe słowa. Oczywiście - będzie więcej! Zapraszam do odwiedzania bloga!:)

    OdpowiedzUsuń