niedziela, 8 września 2013

E-learning, e-English



XXI wiek można nazwać wiekiem e-edukacji. Internet zdominował już wszystkie sfery życia, umożliwił szybką wymianę informacji na całym świecie, usprawnił edukację: nauczyciele mogą wymieniać się pomysłami, tworzą międzynarodowe projekty oraz bazy dydaktyczne na różnorodnych portalach. Mimo wszechobecnej idei e-komunikcji nadal istnieją szkoły, które tylko w niewielkim zakresie wdrożyły „nowinki techniczne” do życia szkolnego. Oto przykłady na połączenie nauczania języka angielskiego z technologią informacyjną.



  1.      Tablica interaktywna

Już od jakiegoś czasu mówi się o jej popularności. Różnorodne oprogramowania do tablicy pozwalają na użycie e-podręcznika podczas zajęć. Oprogramowanie to znakomicie uatrakcyjnia zajęcia:
- podręcznikowe ćwiczenia można rozwiązywać na dużym ekranie,
- nauczyciel ma możliwość powiększania obrazków/tekstów, podkreślania i akcentowania najważniejszych elementów
- e-podręcznik posiada wiele dodatkowych materiałów: gry edukacyjne, filmiki.


  2.      Komunikacja z obcokrajowcem

Najważniejsza w nauce języka jest komunikacja – umiejętność posługiwania się językiem w życiu codziennym. Internet daje nam taką możliwość – nauczyciele zachęcajcie uczniów do wykorzystywania ich ulubionych narzędzi komunikacyjnych do nauki języka angielskiego! Za pomocą Facebooka, Skype’a oraz portalu www.interpals.net uczniowie mogą poznawać swoich anglojęzycznych rówieśników, wymieniać się mailami i rozmawiać z nimi. Nic tak nie uczy jak kontakt z żywym językiem pełnym slangu, skrótów i przeróżnych akcentów. 

   3. Blogi językowe

Ostatnio napotykam niesamowicie dużą ilość różnych blogów. Odnoszę wrażenie, że prawie każdy dziś bloguje na prawie każdy temat. Niektóre z blogów są po prostu internetowymi pamiętnikami osób prywatnych, ale duża część z nich to miejsce pracy specjalistów w danej dziedzinie. Dobrym sposobem na naukę języka poprzez technologię jest więc wyszukanie ciekawych blogów na temat  języków obcych i stworzenie sobie małego internetowego zbioru wiedzy na ten temat. Codziennie przeglądamy wiele stron – dlaczego nie przeglądać tych pożytecznych?

  4.      Wymiany językowe

W kontekście internetowym chodzi tu o wymianę język za język. Na portalu www.interpals.net oraz Gumtree można znaleźć wiele ofert dotyczących takiej wymiany. Jakie możesz mieć korzyści?
- poznajesz nowych ludzi
- nawiązujesz kontakt z obcokrajowcami (różne narodowości)
- rozmawiasz, mailujesz lub spotykasz się na konwersacje face to face (szczególnie polecam portal Gumtree Kraków – studenci z wymian międzynarodowych często przyjeżdżają do Krakowa i szukają polskich przyjaciół)
- szlifujesz wybrany język, a jednocześnie uczysz native’a języka polskiego.


   5.      E-Twinning

Jest to platforma umożliwiająca wirtualne spotkania nauczycieli i uczniów szkół europejskich. Dzięki platformie nawiążesz kontakt z innymi szkołami/uczniami, zaangażujesz się we wspólne projekty oraz podzielisz się pomysłami. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą uczyć się języka w szerszym gronie oraz w ramach różnorodnych projektów językowych. 


E-learning daje masę możliwości. Korzystacie?





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz