niedziela, 26 maja 2013

Gimnazjalisto! Nauka to droga do sukcesu!



Podczas gdy ludzie dorośli zdają sobie najczęściej sprawę z wagi wykształcenia, młodzież robi zwykle wszystko, by uczyć się jak najmniej. Szkoła zamiast być po pierwsze miejscem zdobywania wiedzy oraz nowych umiejętności staje się miejscem nawiązywania lub podtrzymywania relacji rówieśniczych. Szkoła co prawda ma uczyć również relacji społecznych, ale gimnazjaliści zapominają o jej najważniejszym zadaniu – szkoła przygotowuje młodego człowieka do dalszego życia, daje mu wiedzę oraz umiejętności potrzebne, aby w przyszłości rozwijać się zawodowo, zdobyć pracę oraz zdolność dobrego funkcjonowania w społeczeństwie.
Gimnazjalisto! Nauka to nie przykry obowiązek, ale Twoje prawo! Prawo do zdobywania wiedzy, do rozwoju, do samodzielności, do wykształtowania indywidualnych talentów; nauka to możliwość zdobycia wymarzonego zawodu oraz przygotowanie do życia. Nauka jest drogą do sukcesu!

Motywacja do nauki języków: Why learning? Motivation



W swoim życiu mamy wiele planów: wiele rzeczy chcielibyśmy zrobić, wiele miejsc odwiedzić, wiele rzeczy się nauczyć. Problem w tym, że praca zajmuje nam większość czasu, dlatego też trudno zmobilizować się do czegoś konstruktywnego w czasie wolnym. Jeszcze większy problem pojawia się wtedy, gdy droga do naszego celu wyznaczana jest poprzez systematyczną pracę nad sobą.
Jak zmotywować się do nabycia nowej kwalifikacji, do nauki języka obcego czy zaangażowania się w jakieś nowe działanie? Jak znaleźć siły, gdy osoba, która patrzy na Ciebie z lustra jest zapracowana i zmęczona życiem? 

środa, 15 maja 2013

Krótki przewodnik po metodach nauczania



Szkoły językowe stosują dzisiaj różnego rodzaju metody nauczania. Na jaką z nich się zdecydować? Co zrobić, żeby wybrać tę najbardziej odpowiednią dla nas? Jak uniknąć rozczarowania? Poniżej przedstawiam Krótki przewodnik po metodach nauczania. Przed zapisem na kurs koniecznie rozważcie „za” i „przeciw”

sobota, 11 maja 2013

Jak efektywnie uczyć się języków obcych? – część III



Dzieci chłoną wszystko jak gąbka. Z natury lubią odkrywać świat, są ciekawe, muszą wszystkiego dotknąć. Ponadto dzieci mają bardzo dobrą pamięć, są kreatywne i pełne energii. Cechy te należy wykorzystać w nauczaniu języków obcych (i nie tylko). Nigdy nie jest za wcześnie na nauczanie dzieci. Nauka jest dla nich bowiem zabawą. Dobrze jest więc stworzyć im wyjątkowy „świat języka”, w którym mogłyby się uczyć w naturalny dla nich sposób. Tak długo jak nauka będzie dla nich przyjemnością, tak długo będą chciały poznawać nowe słówka i zwroty.

piątek, 3 maja 2013

Jak efektywnie uczyć się języków obcych? – część II



Uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych to osoby, które zwykle nie mają konkretnych planów na przyszłość. Być może część z nich ma swoje zainteresowania, które wiąże z przyszłą pracą zawodową lub rodziców, którzy potrafią skierować ich na właściwe tory. Większa część nastolatków, szczególnie osoby w okresie buntu związanego z dojrzewaniem, nie myśli o przyszłości, żyje chwilą. Jako rodzice możemy pomóc swoim pociechom wybrać odpowiednią drogę zawodową lub przynajmniej wskazać odpowiedni kierunek. Jak pomóc nastolatkowi w wyborze przyszłego kierunku studiów i kariery zawodowej? Jak przekonać go/ją o potrzebie uczenia się języków obcych?